Žárovky do koše nepatří

V domácnostech jsou v posledních letech klasické žárovky postupně nahrazovány úspornými světelnými zdroji: jde zejména o lineární, kompaktní úsporné zářivky či LED žárovky. Jejich předností je, že vydrží svítit mnoho let a spotřebují až o 90 % méně elektřiny než klasické žárovky. Obsahují užitečné druhotné suroviny a zářivky i velmi malé množství toxické rtuti. Proto, když doslouží, nesmějí se vyhodit do koše, ale je potřeba odevzdat je k odborné recyklaci, kterou zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP.

„Při ukládání většího množství úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti do ovzduší nebo do půdy a vody,“ vysvětluje Matěj Man z organizace Arnika. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do organické formy, která je obzvláště nebezpečná pro nervovou soustavu lidí i zvířat.

Postaráme se i o klasické žárovky a ostatní vysloužilé elektro

Od roku 2005 je EKOLAMP jedničkou v péči o světelný elektroodpad. Od roku 2019 se však stará také o vysloužilé malé i velké domácí spotřebiče. Podle nových pravidel platných od ledna 2021 spadají do zpětného odběru rovněž klasické přímo žhavené žárovky včetně halogenových, jejichž sběr provádí EKOLAMP v rámci zpětného odběru dříve sbíraných světelných zdrojů.

Kam s nefunkčním elektrozařízením?

Vysloužilé žárovky či nefunkční elektrozařízení je třeba odnést do sběrného dvora, nejbližší prodejny elektra či do označených sběrných nádob, které se nacházejí na řadě míst po celé České republice. EKOLAMP v současnosti provozuje přes 4300 sběrných míst.

Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci starého elektra se dozvíte na www.ekolamp.cz.

Sběrné dvory KOVOSTEELu jsou dostupné jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce Staré Město, Jalubí, Kostelany nad Moravou a Veselí nad Moravou. Více informací o sběrných dvorech najdete ZDE.