Srdečně Vás zveme na akci SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO Staré Město. Přijďte si užít krásný den ve společnosti historických vozidel a užít si retro atmosféru v KOVOZOO. Již 5. ročník výjimečné veteránské události zasazené do originálního areálu – kovošrotu a kovové zoo, která sídlí v místě původního staroměstského cukrovaru.

KDY: 2.6.2024 9:00 – 17:00 hod.
KDE: areál KOVOZOO Staré Město

PROGRAM:

 • výstava unikátních vozidel všeho druhu (autobusy, traktory, nákladní a osobní vozy, motocykly, vojenská a zemědělská technika, závodní speciály…),
 • soutěž ELEGANCE pro 10 nejkrásnějších vozidel
 • jízdy historickým parním vlakem BS200
 • jízdy na ruční drezíně
 • repliky unikátních vozidel elektrokočár Dora, parní motocykl Roper, monokolo
 • Lamborghini Huracan týmu Mičánek Motorsport Brno
 • jízdy vozy FERRARI 488 GTB, LAMBORGHINI Gallardo, FORD Mustang GT
 • kreslíři karikatur
 • sraz retro-kočárků
 • retro-fotokoutek, malování na obličej, skákací atrakce, simulátor F1
 • interaktivní program v Kovárně a v Porodnici KOVOZOO
 • koncert kapely TEAM Revival Martin
 • koncert kapely akuStyk
 • Ženský sboreček Koňadra
 • taneční skupina The Crazy Flappers
 • kapela Žlutá ponorka
 • a další

Více informací o akci najdete ZDE.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA K AKCI – DO KOVOZOO SE OPĚT SJEDOU STOVKY VETERÁNŮ

 Svátek milovníků historických vozidel a retro atmosféry se blíží! KOVOZOO Staré Město připravuje již 5. ročník SRAZu VETERÁNŮ V KOVOZOO, který se bude konat opět první červnovou neděli: 2. června 2024. A těšit se můžeme na stovky historických vozidel, parní lokomotivu, retro kočárky ale také expozici KOVOZOO v plné parádě!

„Očekáváme, že do areálu v průběhu dne dorazí více než 600 vozidel všeho druhu, od osobních, přes nákladní vozidla, autobusy, traktory, vojenskou techniku, závodní speciály a samozřejmě také velké množství historických motocyklů.“ Informuje o akci Martina Juřenová z týmu KOVOZOO.

„Do veteránského světa jsme vstoupili v roce 2019, kdy jsme ve spolupráci se Slováckým veteran Car Clubem Uherské Hradiště v KOVOZOO otevřeli malé muzeum veteránů. Ještě týž rok na podzim se pak konal první SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO“, uvádí podrobnosti Martina Juřenová.

Od prvního srazu, který se konal v roce 2019 a kdy do areálu dorazilo 194 vozidel, se akce značně rozrostla a dnes patří mezi největší veteránské události v ČR. SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO navíc letos obdržel certifikát od nadnárodní organizace FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens) potvrzující, že akce splňuje mezinárodně uznatelné standardy pro akce s tématikou historických vozidel – na národní úrovni.

Je tak jako jedna z mála akcí v České republice uvedena v mezinárodním „kalendáři veteránistických akcí“ se záštitou nadnárodní FIVA. To je také předpokladem pro účast zahraničních vystavovatelů. „Věříme, že se naše akce v následujících letech zařadí do kategorie událostí s mezinárodním přesahem, podporovaných mezinárodní organizací FIVA, říká Roman Mitáček za spolupořadatelský Slovácký Veteran Car Club Uherské Hradiště.

 

O čem bude SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO 2024?

K vidění bude velký rozptyl aut od těch předválečných, přes vozidla socialistické éry až po raná devadesátá léta. Všechna vozidla musí splňovat základní veteránskou podmínku – stáří min. 30 let, dále pak musí být v dobrém technickém a vizuálním stavu. Návštěvníci se mohou těšit na motocykly, osobní auta, nákladní auta, autobusy, vojenskou techniku, traktory a závodní speciály.

Vzhledem k tomu, že k účasti na akci není třeba registrace předem, tak to bude opět velkým překvapením, jaká vozidla se do KOVOZOO sjedou. Ale my pevně věříme, že to bude jako vždy překvapení příjemné. V minulém roce přijelo 600 vozidel, tak pevně věříme, že letos to bude ještě více.“ říká Martina Juřenová

Pro účastníky s veterány opět uspořádáme soutěž ELEGANCE. Odborná porota vybere 10 nejkrásnějších vozidel, jejichž majitelé obdrží originální plakety vyrobené ze dřeva a ze železného šrotu v Porodnici KOVOZOO.

SRAZ VETERÁNŮ ale není pouze o vůni benzínu. Stejně jako v minulých letech se nám sjedou také RETRO KOČÁRKY, které navodí tu správnou retroatmosféru. I letos jich očekáváme několik desítek!

 

YOUNGTIMER – kategorie budoucnosti
Také letos bude část výstavní plochy vyhrazena pro „mladé veterány“, tzv. Youngtimers. Ale jejich množství bude regulováno a u této jediné kategorie platí podmínka registrace předem. Důvodem je fakt, že tato vozidla v současné době můžeme ještě běžně potkat na silnici a pro SRAZ je třeba vybírat jen ta, která jsou konstrukčně něčím výjimečná, nebo se vymykají svým stavem zachovalosti.

Jako YOUNGTIMER bývá označováno vozidlo, které svým stářím 20-29 let ještě nedosáhlo na status veterána, ale má sběratelský potenciál. Základní indikací toho, zda má vozidlo kategorie YOUNGTIMER sběratelský potenciál je to, zda je vozidlo v dobrém technickém stavu, změny na vozidle byly provedeny poplatným způsobem a součástmi, kdy tato vozidla byla v dané době běžně v provozu. Dalším důležitým faktorem je to, zda uvedené vozidlo vyhovuje předpisům FIVA pro vydání certifikace FIVA ID Card po dosažení 30 let, resp. zda vyhovuje podmínkám pro vydání FIVA Youngtimer ID Card.

„Federace klubů historických vozidel České republiky podporuje nadšence a vlastníky takových vozidel na národní úrovni, proto také vítá iniciativu organizátorů srazů a akcí s historickými vozidly, které jsou otevřeny propojování skupin nadšenců vozidel širokého spektra kategorií. Tyto aktivity nejen, že napomáhají udržet v dobrém stavu jednotlivé kusy dobové techniky a zmapovat tak technický vývoj v oblasti motorismu, ale také napomáhá udržet kulturní a jiné hodnoty odrážející společnost dané doby. Vzhledem ke skutečnosti, že kategorie YOUNGTIMER je v České republice silně rozšířena i vzhledem ke stáří vozového parku, je vhodné, aby se akce zúčastnila vozidla do roku výroby 1998, kdy lze vnímat, že taková vozidla již nejsou běžně používána k provozu. Také by se nemělo jednat o vozidla běžná se standardní výbavou, ale o vozidla již v té době pořizována k rekreaci a kratochvíli“ vysvětluje Ing. Libor Vykusa, předseda komise pro vzdělávání a vztahy s veřejností Federace klubů historických vozidel ČR z.s.

Perly ze SRAZU
I na letošním srazu se představí legenda českého veteránismu Ing. Antonín Pavelka se svými replikami parního motocyklu Ropel, monokola či elektrokočáru Dora. Z Brna opět dorazí krásná parní lokomotiva BS 200  bude vozit návštěvníky po naší kolejové vlečce přímo mezi hromadami šrotu.

SRAZ VETERÁNŮ V KOVOZOO není jen o historii, ale je to v podstatě oslava automobilismu jako takového. Pro milovníky závodění bude vystaveno závodní Lamborghiny Huracan týmu Mičánek Motorsport Brno. Nejen k vidění, ale také k možnosti svezení se budou na akci FERRARI 488 GTB, LAMBORGHINI GALLARDO, FORD MUSTANG GT.

SRAZ VETERÁNŮ je akce pro celou rodinu!

Pro děti budou na akci připraveny skákací atrakce, malování na obličej, trenažér F1 nebo třeba retro šlapací autíčka. Portrétní karikaturu Vám nakreslí známý kreslíř Ivan Křemeček se svými kolegy. V KOVÁRNĚ v KOVOZOO budou po celý den hořet výhně a návštěvníci si budou moci vyzkoušet kovářské řemeslo. Otevřená bude samozřejmě také PORODNICE KOVOZOO, kde se rodí kovová zvířátka do expozice a kde Vás naši porodníci nechají nahlédnout pod pokličku. Připraven bude také dobový fotokoutek. K vyzkoušení bude drezína Réza na ruční pohon.

Jaká by to byla akce bez dobré muziky?

Aby si opravdu každý přišel na své, je připraven také rozmanitý hudební program. Na celkem 4 pódiích v areálu se vystřídají hudební interpreti různých žánrů. Potěší nás dobové tanečnice z taneční skupiny The Crazy Flappers, lidové písničky nám zazpívá Ženský sboreček Koňadra. Celým dnem nás provedou Žlutá ponorka. Na největším podiu v zahradě vystoupí TEAM Revival Martin a kapela akuStyk.

PROGRAM:

 • 9:00 – 17:00 jízdy parní lokomotivou BS200, drezína, jízdy závodními vozy
 • 9:00 – 17:00 dětský program
 • 9:00 – 15:00 příjezdy a výstava automobilů
 • 9:15 – 17:00 kapela Žlutá ponorka
 • 9:30 – 17:00 Ženský sboreček Koňadra
 • 10:00, 11:00, 12:00 vystoupení The Crazy Flappers
 • 12:00 spanilá jízda RETRO KOČÁRKŮ
 • 12:30 – 13:00 vyhlášení vítězů soutěže ELEGANCE
 • 13:30 – 14:30 koncert kapely TEAM Revival Martin
 • 15:15 – 16:15 koncert kapely akuStyk

Srdečně Vás zveme na akci SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO Staré Město. Přijďte si užít krásný den ve společnosti historických vozidel a užít si retro atmosféru v KOVOZOO.

Akci SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO pořádá REC Group s.r.o. a spolek Rosnička ve spolupráci se Slováckým Veteran Car Clubem Uherské Hradiště.

REC Group je skupina moderních společností specializujících se na recyklaci široké škály odpadů: KOVOSTEEL Recycling, s.r.o., STEELMET, s.r.o.RPG Recycling, s.r.o.GELPO s.r.o.ASSCO, s.r.o.A-ORTO s.r.o.DZO s.r.o.  a KOVOZOO Staré Město. Více informací najdete na www.recgroup.cz.

Hlavním mediální partnerem je televize TVS. Partnery komunikace jsou multikino a malé kino Golden Apple Cinema, Český rozhlas Zlín, Městská kina Uherské Hradiště a týdeník Dobrý den s kurýrem.

Kontakt na PR:

Ing. Martina Juřenová

REC Group s.r.o.

Tel. 730 588 604

jurenova@recgroup.cz