Článek o KOVOZOO, který vyšel na internetovém portálu www.turistika.cz.

 

KOVOZOO je jeden velký příběh skládající se z mnoha malých. Každé zvíře si s sebou nese svůj vlastní příběh, který vznikl při jeho výrobě. Některé z nich se odehrávaly po dobu dnů, jiné po dobu týdnů či dokonce měsíců. Jsou to příběhy, které si prožili lidé z firmy, naši obchodní partneři nebo rodiny s dětmi při našich tvořivých akcích.

 

JAK TO VŠE ZAČALO

Areál, ve kterém se dnes KOVOZOO nachází, původně sloužil ke zcela jinému účelu. V roce 1867 bratři Abraham a Heřman Mayovi zde založili cukrovar, který fungoval celých 130 let a to do roku 1998. Současní majitelé, Bronislav Janeček a Radomír Bureš, odkoupili pozemky bývalého cukrovaru. Noví vlastníci se navzdory havarijnímu stavu celého areálu, rozhodli pro jeho záchranu a citlivě zrekonstruovali staré zničené a zchátralé budovy. Díky tomuto zásahu zde dodnes můžeme vidět budovy s původními stavebními prvky jako jsou např. trámy, ocelové konstrukce či dokonce původní zdi.

Ačkoliv se noví majitelé nevydali na cestu cukrovarnictví, ale začali podnikat v oblasti kovošrotu, zcela odlišném odvětví, převzali pomyslnou štafetu a snaží se areál rozvíjet dál.

   
Jejich cílem bylo vybudovat Recyklační Ekologické Centrum – místo, kde lidé budou moci odevzdat veškerý nepotřebný odpad a zároveň, kde se budou moci zastavit a „nasát“ tak trochu jinou firmu. Což se jim nakonec podařilo. Vybudovali holding 10-ti společností, které se zabývají zpracováním různých druhů odpadů (kovový a nebezpečný odpad, pneumatiky, plasty, dřevo, papír, elektrospotřebiče, atd.) a současně založili netradiční centrum,KOVOZOO, nabízející zábavu a vzdělávání.

 

Kde jinde v republice nebo dokonce v Evropě najdete kovovou ZOO? Jedná se o unikát, který měl počátky právě v kovošrotu. Myšlenka se zrodila v hlavě otce KOVOZOO Bronislava Janečka při návštěvě Tunisu, kde viděl pár místních umělců zpracovávat různé druhy odpadu. Spojení tohoto zážitku s kovošrotem, který provozoval, měl jednoznačný cíl – vytvořit něco netradičního, ojedinělého – kovovou ZOO. Touto myšlenkou se také snaží ukázat, že kovový odpad nemusí vždy skončit jenom v hutích, ale může být využit i jinak a to zábavnou formou.

Při návštěvě KOVOZOO spatříte jedinečně propracovaná zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového odpadu. Můžete pohlédnout do očí 2 tunovému nosorožci Norbertovi, vzhlédnout k 5-ti metrové žirafě Safiře a jejímu mláděti Melmenovi, nechybí ani lví výběh či stádo slonů. Zvířata svojí dokonalostí a propracovaností překvapí nejednoho návštěvníka. Starší generace návštěvníků se velmi často pozastavuje i nad zvoleným materiálem, ze kterého bylo zvíře vyrobeno. Kdo si pamatuje třeba šicí stroje značky Minerva? I takový přírůstek je u nás k vidění – gorila Minerva. V současnosti KOVOZOO obývá 222 zvířat a další stále přibývají. Cílem je dosáhnout počtu 456 kusů, což je počet živých zvířat v nejmenší ZOO v ČR.

Zvířecí exponáty vytváří domácí kutilové, odborní kováři, zaměstnanci firmy či přímo samotní majitelé, kteří v rámci teambuildingu tráví příjemné chvíle se svými kolegy. I když jsou zvířata kovová, potřebuji čas od času ošetřit. K tomu byla otevřena „porodnice“, kde se zvířata nejenom „léčí“, ale také „rodí“. Porodnice je k dispozici všem, kteří mají chuť tvořit a přispět tak svým přírůstkem do expozice. K dispozici je vždy odborný dohled, který rád poradí a pomůže.

KOVOZOO není to jediné, co je v areálu k vidění. Můžete si například vyšlápnout na 27-mi metrový maják Šrotík, který po zdolání 96 schodů nabízí výhled do malebného okolí. Hned vedle této rozhledny si můžete zatočit kormidlem na trojstěžníku pirátské lodi Naděje nebo přímo přenocovat v kajutě kapitána Jacka. Nebo Vás lákají letadla? Jedno se dokonce v areálu nachází. Jedná se o Letoun L-610, největší letadlo vyrobené v Československu. Čekalo jej sešrotování, ale protože se majitelé firmy snaží zachraňovat staré věci a vdechnout jim nový život, rozhodli se toto letadlo zachránit a vystavit jej v areálu jako součást průmyslové historie Slovácka.

KOVOZOO si můžete prohlédnout sami nebo využít služeb průvodce. Komentovanou projížďku nabízí i silniční vláček Steelinka, který Vás proveze nejen areálem KOVOZOO, ale i areálem ostatních společností skupiny, kde z bezpečné vzdálenosti shlédnete třídění odpadů.

Každým rokem se snažíme návštěvníkům nabídnout něco nového. Nejnovější atrakcí je motokárová dráha, jež bude slavnostně otevřena na jedné z našich tradičních akcí – Dnu Země – 30. 4. 2016. Na této akci také pokřtíme nový přírůstek v KOVOZOO.

Mezi další akce, které pro návštěvníky tento rok připravujeme, patří i Pohádková zahrada pro děti. Ta se uskuteční dne 14. 5. 2016.

Návštěvníci si mohou také zkusit vyrobit své vlastní zvíře na akci Děti a KOVOZOO dne 18. 9. 2016. A pokud se rádi bojíte, určitě nesmíte chybět 21. 10. 2016 na Strašidelné zahradě.

Více informací na:

www.kovozoo.cz

www.recgroup.cz 

ZDROJ: www.turistika.cz