VOLEJTE ZDARMA 800 128 888

Kovo-Shop English

Lidé v Česku si pomalu zvykají odevzdávat nepoužité léky

29.1.2016

lékyDo směsného odpadu vyhazuje léky stále asi pětina lidí.

Přestože ne všichni lidé nakládají s nepotřebnými léky tak, jak by měli, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) potvrdil, že podle průzkumu stále více lidí nakládá s nepotřebnými léky rozumně a pomalu si zvykají vracet je do lékáren. Odtud se totiž svážejí k ekologické likvidaci.

Průzkum z loňského roku ukázal, že do lékárny zajde s nepoužitými farmaky 64 % lidí, 18 % je jednoduše vyhodí do popelnice, 13 % lidí je skladuje někde v domácnosti a o dvě procenta lidí méně je vrátí přímo v ordinaci. Tři procenta lidí pak uvedla, že je dává příbuzným.

,,Léčivé přípravky se musí pálit za takzvané řízené teploty za předem definovaných podmínek,“ upřesňuje ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Zákon o odpadech považuje léky za nebezpečný odpad a odevzdání těch nepoužitých v lékárně určuje jako jediný správný způsob. Lékárny mají povinnost je od lidí převzít, dát do nádoby pro to určené. Obvykle je pak předává firmě, která je odváží k ekologické likvidaci do spaloven.

Někteří lidé si prášky na předpis nechávají do zásoby, nebo je předávají dál příbuzným. SÚKL a lékárníci ale před takovým postupem varují, stejně jako před prodejem těchto přípravků přes internet. Kupující nikdy nemůže vědět, zda byl lék správně skladován, případně zda nejde o obyčejný padělek. ,,Sami jsme byli překvapeni při naší dozorové činnosti, kolik nelegálních nabídek se v tomto prostředí pohybuje,“ poznamenává Blahuta.

ZDROJ: EnviWeb